Raktinis žinynas

Alfa hidroksilinės rūgštys – tai egzistuojantys gamtoje cheminiai junginiai. Natūraliai jos randamos citrusiniuose vaisiuose, obuoliuose, piene vynuogėse, cukranendrėse. Cheminės sudėties požiūriu jos turi vienodą centrinę dalį, tačiau skiriasi šoninių anglies grandžių ilgiais.  Alfa hidroksilinės (AHA) rūgštys dalyvauja daugelyje ląstelių medžiagų apykaitos procesų: glikolizįje, Krebso cikle, kolageno subrendime. Galima  teigti, jog šios rūgštys aktyvina medžiagų apykaitos mechanizmą  keratinocitų ir fibroblastų lygmenyje. Nudojamos grožio terapijos procedūrose, odos skaistinimui, jauninimui, pigmentacijos mažinimui, taip pat randų profilaktikai.

Argirelinas (Acetyl Hexapeptide-8)  liet. (etil- heksapeptidas 8) –(anksčiau dar žinoma kaip etil heksapeptidas 3) – šis peptidų junginys, buvo sukurtas privačioje laboratorijoje Ispanijoje, bendradarbiaujant  universitetinei mokslinių tyrimų grupei, bei finansuojant mokslo ir technologijų ministerijai. Ši medžiaga populiari dėl savo tiesioginio poveikio įvairaus gylio raukšlėms bei raumenų stimuliacijai. Geba aplalaiduoti odos jautrą į raumens aktyvumą – t.y. mažiau oda raukosi. Pats peptidas netoksiškas, nedirglus/ nereaktyvus,  gebantis moduliuoti / slopinti/ atpalaiduoti  veido raumenų darbą aktyvioje mimikos raumenų būklėje, mažina įtampą veide, taip pat mažina jau susidariusias įvairaus gylio raukšles. Efektyvus priešraukšlinis poveikis yra,  jei kosmetiniame produkte minėtos medžiagos yra ne mažiau kaip 10%.

Bioliftingas – aparatinė metodika pagrįsta bio- mikroimpilsinių srovių poveikiu bei stimuliacija į ląstelę, įvedant aktyviuosius smulkiamolekulinius (fluidus, serumus) į odą. Tai netrauminė metodika, kuomet rezultatus išvysite iš karto. Tai alternatyva plastinei chirugijai-efektyvi odos tonizavimo ir jauninimo metodika.

Bio-mikrotoninis veido masažas arba „MAGIC GLOVE SYSTEM“ – mikrotoninis veido masažas – dalinės invazijos elektroprocedūra. Kurios metu šelniomis srovėmis įvedami aktyvieji serumų ar grožio kokteilių ingredientai. Puikiai, gaivina, tonizuoja, mažina patinimus.

Biorevtalizacija – injekcinė metodika, naudojant nestabilizuotą hialuroninė rūgštį. Šią metodiką atrado italų mokslininkai. Procedūros metu į odą suleidžiamos nedidelės dozės grynos negyvulinės kilmės hialurono rūgšties. Naudojama papulių technika. Puikiai bei giliai įdrėkina giliuosius dermos  audinius, teikia audiniams keliamą, jauninamajį efektus (liftinguoja). (žr. skyrių estetinės įnovacijos – Biorevitalizacijos įnovacijos)

Botulo toksinas A tipo (botox)  – botulino injekcijos atliekamos toje veido srityje, kuri turi didesnį polinkį raukšlių atsiradimui. Tokios vietos paprastai yra vertikalios raukšlės tarp akių, horizontalios kaktos raukšlės ir raukšlės išoriniuose akių kampuose. Botulino injekcijos nesukelia raumenų atrofijos, nes tik laikinai blokuoja nervų receptorius, kas ir lemia motorinio aktyvumo apribojimus. Dėl ilgalaikio raumenų atpalaidavimo botulino injekcijos išlygina raukšles.Botulinas nesukelia didelio skausmo, daugelis prilygina botulino injekcijas uodų įkandimams, bet jei turite didelį skausmo slenkstį, Jums atliks vietinę nejautrą: injekcijos zoną pateps specialiu kremu, anestetiku. Injekcijos gali sukelti nežymų diskomforto pojūtį, kaip raumenų sunkumo pojūtis, bet tai greitai praeina. Nejautrumas botulinui yra labai retas reiškinys, jį turi maždaug 0,1-2% visų žmonių. Paprastai botulino injekcijos poveikis yra pastebimas 2-5-ą dieną po injekcijos. Jis pasiekia maksimumą 10-14 dieną ir trunka apie 4-6 mėn. Po šio laikotarpio botulino injekcijas galima kartoti.

Cheminis pilingas – cheminės eksfoliacijos procedūra, naudojama sukelti kontroliuojamą odos pažeidimą, užtepant organines rūgštis. Tai pasaulyje populiari estetinės kosmetologijos procedūra, taikoma odos jauninimui ar estetinių trūkumų šalinimui (randelai po bėrimų, odos pigmentacijai, strijoms, bėrimams šalinti. it kt.).

Dermis (tikroji oda / cornium) tikroji oda glūdi po epiermiu. Nuo jos priklauso odos tvirtumas ir atsparumas. Ji susideda iš elastinių, kolageninių ar argentofilinių skaidulų, kraujagyslių, limfmazgių, raumenų, nervų ir ląstelių elementų. Jos storis 0,5-4 mm. Tarp elastinių ir kolageninių skaidulų, kurios ir formuoja odos atsparumą bei svorį, yra įsiterpusios vadinamosios retikulinės skaidulos. Nuo tikrosios odos būklės priklauso, ar oda jauna ir stangri, ar sena ir raukšlėta.  Kolageninės skaidulos gebančios prisijungti vandens molekules (išbringti), lema odos būklės jaunystę ir raukšlių formavimąsį.

Deimantinė dermobrazija – aparatinės kosmetologijos procedūra, kuros metu atsluosniuojama ir šlifuojama paviršinė oda. Tai švelnus epidermio paviršinių negyvų ląstelių šalinimo metodas, po kurio oda lieka šviesesnė, švelnesnė, gaivesnė. (žr. skyrių estetinės įnovacijos – Deimantinė dermobrazija)

Dermavolelio terapija (dermaroller therapy) – mikroadatinė terapija (iki 540 adatėlių) aktyvių serumų pritataikytų klaikinei mezoterapijai, įvedimo technologija. Kartais efektyvesnė už lazerinę metodiką. Teikia tiek momentinį, tiek ilgalaikį renovuojantį poveikį odai. Ypač efektyvi randų, strijų terapijai bei profilaktikai.

DMAE (Dimethylaminoethanol) – įjeina į priešraukšlinių priemonių sudėtį arba atskirai, kaip  aktyvus serumas paviršiniam naudojimui. Didina odos stangrumą, didina tonusą – akivaizdus priešraukšlinis jauninantis efektas.  Taip pat veikia prieš laisvuosius radikalus, atstato baltymų jungtis. Veikia kaip nechirurginis odos liftingas. Specialistai rekomenduoja šios medžiagos kiekį neviršyti saugaus 1%.

Eyeseryl (tetrapeptidas) Senstant oda praranda elastingumą, stangrumą, žiedinis akies raumuo tonusas silpnėja – oda ima vysti ir tyst žemyn. Formuojasi senatviniai poakių maišeliai, kuriuose ima kauptis migruojantys veido riebailai, skysčiai. Palaipsniui susiformuoja pavargusių akių efektas. Eyeseryl (tetrapeptido) –  turi kliniškai patvirtintą antiedeminį poveikį poakiams, neleidžia formuotis maišialiams po akimis. Tyrimais patvirtina jog pirmieji veikimo požymiai pastebimi jau po 15 dienų kasdieninio naudojimo.

Epidermis – epitelinis audinys. Jo storis įvairiose odos dalyse skirtingas: delnuose ir paduose jis daug storesnis, o aplink akis ploniausias. Su tikrąja oda (dermiu) jis jungiasi ne plokštuma, o dermį atkartojančiais kauburiukais. Kur oda plonesnė (galūnių, krūtinės, nugaros), šis perėjimas lygesnis. Epidermį sudaro 5 sluoksniai: 1) giliausias (pamatinis arba bazinis), 2) dygliuotų ląstelių sluoksnis, 3)  grūdėtasis arba keratohialinis sluoksnis, 4) skaidrusis (blizgusis) sluoksnis, 5) raginis sluoksnis. Epidermis yra aktyviausias odos sluoksnis.

Glikolio rūgštis (Glikolic acid) – tai alfa hidroksi rūkštis (AHA). Gaunama iš cukranendrių ir žaliųjų vynuogių. Iš AHA gr. turi mažiausią molekulinę masę, dėl to geba lengvai prasiskverbti pro epidermio sluoksnio barjerinius elementus, taip pat greitina ląstelių atsisluoksniavimą bei lengvai absorbuoja (sugeria/ riša vandenį). Naudojant glikolinę rūgštį odos derminis sluoksnis geba padidėti 30-50% , o tai labia svarbi reišmė odos jauninimo procese. Mežiaga sutinkama rūgštiniuose pilinguose (žr. cheminis pilingas – priešraukšlinis metodas), tai spendimas  spuogų, melazmos, randų po spuogų ir vėjaraupių, ichtiozei, keratozei bei použdegiminei pigmentacijai gydyti.  Puiki priemonė kovojant su odos senėjimo procesais, atstatant odos drėgnumą ir elastingumą, gydant pigmentines dėmes, strijas, celiulitą, audinių suglėbimą: oda atgauna tonusą ir lygumą, kadangi yra stimuliuojama naujo kolageno ir elastinių skaidulų gamyba.

Hialuroninė rūgštis (hyaluronic acid) – (natrio hialuronatas)- viena žinomiausių ir geriausių biologiškai aktyvių medžiagų,  atsakingų už odos drėgmę,  turinčių savybę pritraukti ir „ užrakinti“ vandens molekules ląstelimiame lygmenyje.  Viena hialurono rūgšties molekulė geba surišti ir išlaikyti iki 500 vandens molekulių. Dėl to padidėja odos gyvybingumas, oda atgauna tamprumą, elastingumą – yra pagrindinis elementas ląstelių matricoje, dėl to akivaizdžia ima nykti raukšlės. Vis dėlto geriausia odos reakcija į šią medžiagą, jei ji paskirstoma tiesiai ant odos arba suleidžiama į reikiamą zoną.

Hypodermis  (poodis, subcutis) – poodinis jungiamasis audinys. Be vandens depo, yra ir minkštųjų riebalų ląstelių. Šis audinys geba kaupti riebalus. Norint išlaikyti šį depą, organizmui reikia daug energijos. Kuo storesnis, sunkesnis šis depas, tuo daugiau energijos suvartoja. Hypodermoje yra riebalų, prakaito laukos plaukai.

Ichtiozė  – kliniškai patologinė keratinizacija, tai sausa, besilupanti, suskilinėjusi oda. Liga atsiranda, dėl genetiškai nulemto keratinizacijos sutrikimo. Tai vadinamoji „žuvies oda“ (ichtiosis).

Keratinizacija – odos ląstelių senėjimas ir mirtis, o dėl šio proceso pasekoje susidaro negyvas baltymas keratinas ir riebalai. Keratinizacija vyksta nepaliaujamai ir  tik daugiasluoksniame odos epitelyje. Procesas cikliškas: nuo pamatinio epidermio sluoksnio ląstelės atkrenta du kartus per dieną: anksti ryte ir iškart po vidurdienio. Pilnas keratinizacijos ciklas trunka kas 28 -30 parų. Keratinizacijos proceso metu susidaro apsauginė – riebalinė – odos plėvelė, dengianti odos paviršių. Ši plėvelė apsaugo keratiną nuo meceracijos, nes neleidžia taip greitai išgaruoti drėgmei nuo keratinizuotos ląstelės – hidrolipidinis barjeras.

Kojo rūgštis (Kojic acid) –  gaunama iš vynugių cukraus biocheminiu ar mikrobiologinės sintezės budu. Atsakina už gražią, jaunatvinę odos spalvą, mažina raukšles, renovuoja, gražina odą.

LED fotomoduliacija  – žemo galingumo šalto lazerio terapija, naudojama grožio terapijos procedūrose kaip atskiras metodas arba taikant kartu su kitomis estetinėmis procedūromis.

Matrixyl™ 3000 (Palmitoyl Oligopeptide and Palmitoyl Tetrapeptide-7)priklauso matrikinų grupei  Pal-GHK ir PAL-GQPR, sinergetiškai veikdami geba efektyviai bei aktyviai renovuoti amžinis odos pokyčius.  Matrixyl™ 3000  matrikinai yra odos jauninimo rekonstruktoriai – info nešėjai.  Šios medžiagos / stimuliatoriai duoda signalą neo-sintezei išoriniame trapląsteliniame lygmenije, taip iššaukdami regeneracinius pokyčius ir odos paviršiuje. Ko pasekoje akivaizdus odos jaunėjimo efektas. Ši medžiaga (Matrixyl™ 3000 ) geba iki 33% sumažinti raukšlių  tankį it iki 23% jų apimtį. Puikia veikia ir gilias raukšles.  Atliekus klinikinius tytimus įrodyta, jog  pastarųjų odos paviršiuje sumažėjo net 44,9%.

Melaninas – susidaro ilgo bioceminio proceso metu, perdirbant amino rūgštis. Šiame procese dalyvauja melanocitai ir melanosomos. Pigmento sutrikimai priklaudo nuo: a) melonosomų susidarymo melanocituose, b) melanosomų melanizacijos, c) melanosomų virtimo į keratinocitus, d) melanosomų transporto keratinocituose ir tolimesnio jų irimo. Melanosomų skaičius, dydis ir išdėstymas priklauso nuo genetinių faktorių.

Melanogenezė – melanino susidarymo procesas.

Mezoterapija (klasikinė) – tai biologiškai aktyvių medžiagų įvedimas į odą adata. Sudarytų vaistų kokteiliai įvedami nelidelių dozuočių bei mikrokiekių tikslinėse lokalinėse zonose, dėl kurių stimuliuojamas odos atsinaujinimas, kraujo cirkuliacija, limfos tekėjimas, aktyvuojama fibroblastų veikla, skatinamas plaukų augimas, „tirpdomos“ riebalų sankaupos, stiprinamas kraujagyslių tonusas.

Migdolinė rūgštis (mandelic acid) – tai alfa hidroksi rūkštis (AHA). Gaunama iš kartaus migdolo vaisių . Molekulė – didesnė nei glikolio rūgšties, tad ne tokia skvarbi  bei mažesnio odą dirginančio poveikio. Puikuliai tinka turint jautią , tačiau su amžiniais pakitimais (raukšlėtą) odą. Medžiaga stimuliuoja odos regeneracują, atsinaujinimą, kolageno bei elastino gamybą, drėgmės gražinimą dermoje.

Odos pigmentacija – priklauso nuo pigmento melanino kiekio. Jo susidarymas vadinamas melanogenezė. Melanino perteklius gali kauptis epidermyje, tada bus rudos spalvos, ar dermoje, ir oda bus įpratinės mums spalvos. Pigmentacijos procesas nėra iki galo ištirtas, todėl sudėtinga tikslingai kovoti su konkrečiomis disfunkcijomis. Pigmentacijos sutrikimai pasireiškia kaip hiperpigmentacija ar hipopigmentacija.

Penta Peptide 13  (etil pentapeptidas) – šis peptidas turi svarbią įtaką turi prieš mimikos ir senatvinių raukįlių aktyvumą – kontroliuoja jų gylį, raišką, slopina naujų raukšlelių  susidarymo galimybę. Etil-peltapeptidas sinergetiškai veikdamas kartu su kitais peptidais veikia kaip stipri rišamoji medžiaga bei didina kitų peptidų aktyvumą. Minėtasis peptidas mažina odos raukšlėtumą, slopina odos jautrumą veido mimikos aktyvioje būklėje (mimikuojant), mažindamas neuronų jautrumą/ aktyvumą bei reaguliuodamas  acetil cholino (acetylcholine) sekreciją.

Pieno rūgštis (Lactic acid) – alfa polihidriksi rūgštis (APHA). Randama raugintame piene, jogurte, mėlynėse, klevų suloje, oboliuose, pomidorų sultyse, vynuogėse. Svarbi NMF – natūralaus odos drėgmės faktoriui, t.y. natūralus odos drėgmės balanso elementas. Stimuliuoja kolageno gamybą odoje, atsako už odos tarpląstelinį  bioryšių tvirtumą,įtakos turi odos elastingumui.

Pirovinuogininė rūgšis (Pyruvic acid) – randama visų gyvųjų organizmų ląstelėse. Pasižymi odą atstatomosiomis – regeneracinėmis savybėmis, turi antioksidacinių savybių, stabdo kolageno skaudulų irimo procesus.

Psoriazė (psoriasis) – kliniškai patologinė keratinizacija plaukuotoje galvos dalyje, ypač ribose plaukų augimo linija kaktos ir smilkinių zonose,  kitose kūno vietose išsidėsčiusios sausos, pleiskanojančios plokštelės. Liga paveldima genetiškai. Paprastai ji vadinama žvineline .

Retinalis – vitamino A aldehidinė formulė, kuri sudaro oksiduojantis retinoliui. Retinalis ir retinolis gali virsti vinas kitu. Dermoje retinalis veikia I ir II tipo kolageną, išvalo išardomą ląstelę, stimuliuoja kolageno sintezę, kontroliuoja katabolinius procesus.

RF terapija (radio liffting arba termo liftingas) – estetinė,  netrauminė dalinės invazijos  radio bangų šiluminė elektroprocedūra.

SYN ®-COLL (Palmitoyl Tripeptide-5) – patentuotas peptidas, gebantis giliai prasiskverbti į odą ir aktyviai veikti tiek jau esančias įvairaus gylio raukšles, tiek prevenciškai vizualinį senėjimo procesų ryškėjimą. SYN ®-COLL – stumuliuoja kolageno gamybą, žadindamas fibroblastų veiklą ląsteliniame dermos lygmenyje. Šis peptidas gali padidinti iki 119% reikiamo kolageno gamybą, nei įprastinėmis sąlygomis pagamintų oda. Šis kolageno sintetinimas, estetiniu požiūriu, teikia akivaizdų jauninantį, priešraukšlinį efektą, didina drėgmės kiekį tikrojoje odoje.

SNAP-8 (etil-oktapeptidas) – kliniškai pagrįstas  peptidas (kitaip dar vadinamas gyvačių nuodais),  savo poveikiu primenantis BOTOX‘ą. Šiuo atveju veikiama tik  odą , nevysta audinių atpalaidavimas raymeniniame veido lygmenyje. Tai švelnus, saugus kosmetinis peptidas, gebantis atpalaiduoti odą, mažinti jos raukšlėtumą. Peptidas veikia odos raukšles moduliuojamas  veido raumenų, t.y mažina raukšlių formavimosi galimybė, esant aktyviems veido mimikos poveikiams (kitaip mimikuojant). Arba papračiau sakant ir mimikos raukšlės dabar kontroliuojamos SNAP-8 (etil-oktapeptidui), taps ne tokios ryškios, kokios galėjo būti iki tol. Tai beveik revoliucija kosmetikos pasaulyje. Dabar  neryškus BOTOKSO efektas galimas peptidų poveikyje. Tai gera žinia tiems, kurie nenori ar negali, o gal bijo BOTULO A tipo toksino poveikio, tačiau nori suvaldyti savo mimokos raukšles. SNAP-8 (etil-oktapeptidas) puikia veikia: kaktos, akių (žąsų kojelės), (smulkias) aplink lūpas esančias raukšles.

Ultragarsinis veido valymas – estetinė,  netrauminė dalinės invazijos elektroprocedūra, kurios metu pašalinamas negyvas epiermio ląstelių sluoksnis,  komedonai, inkštirai, kiti odos nešvarumai. Ultragarsinis mikromasažas, odai teikia gaivumo, skaistumo, padeda įmaitinti aktyviuosius serumus. Tinka ir ypač jautriai, neuždegiminei odai.

Užpildai  (fillers) – tai injekcinis medi – estetinės  kosmetologijos metodas. Kaktos, akių zonos, nosies – lūpų raukšles galima užpildyti hialurono rugšties preparatais. Estetiniai rezultatai matomi iš karto ir išlieka nuo 6 iki 18 mėn. Hialurono rūgšties geliu ne tik užpildomos raukšlės, bet taip pat pakeičiama tai, ką ilgainiui prarado Jūsų oda. Trūkstant hialurono oda darosi sausesnė, ne tokia elastinga. Kartu su šiais pokyčiais odą veikia ir gravitacinė jėga, dėl kurios oda tempiasi žemyn ir veide atsiranda raukšlės.

Q10 (Ubiquinone) –  kofermentas, antioksidantas, stimuliojančio poveikio ląstelėms.  Kosmetinis panaudojimas 0,03% – 1,0%. Įeina į jauninančiai veikiančių kosmetinius produktų sudėtį. Sumažėjus jo kiekiui, oda ima prarasti stangrumą, elastingumą, išryškėja raukšlės.  Q10 – veikia kaip stimuliatorius, turi įtakos kolageno  gamybos aktyvumui, didina odos atsparumą išoriniam stresui.

Vitaminas A – grožio ir sveikatos vitaminas, gebantis odą regeneruoti. Odos priežiūros produktuose dažniausiai aptinkamas kaip retinolio palminatas ir yra labai efektyvys antioksidantas, galintis pašalinti odos infekcijas ir stimuliuoti ląstelių proliferaciją.

Vitaminas C  – priklauso antioksidantų grupei. Tai esminis ne fermentinės kilmės, gerai prasiskverbiantis į audinius, vandenyje tirpus antioksidantas. Vitamino C struktūra primena monosacharido struktūrą ir oksiduojasi pernešdama 2 elektronus. Vitaminas C sugeba staiga neutralizuoti reaktyvųjį deguonį, turi įtakos vit E aktyvios formos regeneracijai, stimuliuoja kolageno sintezę. Taip pat veikia jungiamojo audinio tarpląstelinės medžiagos komponentų gamybą.

Vitaminas E (Tocopherol) –  turi antioksidacinių savybių, priklausantis radikalų gauduklių grupei. Skatina odos regeneraciją, saugo nuo išsausėjimo, turi įtakos priešraukšliniam odos jauninančiam efektui.