Slenka plaukai

Slenka plaukai??????

Pastaruoju metu vis daugėja žmonių, kurie skundžiasi, kad jų plaukai  retėta ir slenka. Ypač padaugėjo jaunų žmonių ir paauglių bei vaikų, kurie jau turi šias problemas. Fiziologiškai yra natūralu, kuomet kasdien iškrenta nuo 20 iki 100 plaukų, nes esantys plaukai auga, sensta, ir iškrenta tam, kad po kurio laiko vėl pradėtų augti nauji plaukai. Bet jeigu prasideda  stiprus plaukų slinkimas ir  nauji  plaukai vangiai, arba visai neatauga, gali buti rimtesnės problemos. Dažniausia tai reikštų bendrą viso organizmo  išsekimą, sveikatos problemas. Dažna priežastis  prasta mityba ir įvairios  dietos, streso, nepilnaverčio poilsio ir miego trūkumo ar negatyvios užterštos, išorinės aplinkos, poveikio. Pašalinus, neigiamai organizmo būklę veikiančius faktorius,  plaukų būklė pagerėja. Neleiskite išviešėti plaukų slinkimui, gali atsirasti plaukų patologijos. Tam gali būti aibė priežasčių – dėl genetikos, organizmo intoksikavimo, aštrių ar chroninių susirgimų, dėl įvairių ligų bei jų gydymo pasekmių, arba dėl ilgesnio hormonų pusiausvyros sutrikimo, (moterims žindymo ir menopauzės periodu).

Plaukų slinkimas dažnai yra painiojamas su plaukų suplonėjimu ir su plaukų lūžinėjimu, kartais prie pat šaknų. Plaukų suplonėjimas vėl gi dažniau yra susijęs su viso organizmo sveikatos būklės problemomis, kai naujai ataugantys plaukai yra žymiai silpnesni ir plonesni , nes negauna reikiamų vitaminų ir mineralinių medžiagų ir negali normaliai funkcionuoti. Savo ruožtu plaukų lūžinėjimas dažniausiai sąlygojamas tiesiog netinkamu elgesiu su  plaukais  (netinkamų tempimo, suveržimo, šukavimo, šukuosenos formavimo priemonių ir produktų bei cheminių procedūrų naudojimo arba perdozavimu) tiesiog lūžta .

„Parodyk man savo plaukus ir aš pasakysiu tau, kas tu esi“- iš tikrųjų taip ir yra – pagal plaukus galima spręsti apie žmogaus įpročius ir net apie sveikatos būklę, nes mūsų vidinis diskomfortas būtinai atsilieps mūsų plaukų ir odos išvaizdoje ir struktūros pokyčiuose. Bet koks plaukų patologijos gydymas – ypatingai ilgas procesas, kartais trunkantis metų metus. Reikia suderinti kompleksines terapines procedūras bei masažą su tinkama kosmetine priežiūra. Tuo tarpu kai plaukų patologinį slinkimą išprovokavo įvairūs plaukų „eksperimentai“ kartais tereikia tik laiku atlikti kosmetines procedūras ir teisingai parinkti plaukų priežiūrą.

Plaukų slinkimo priežastys

Plaukų maitinimas vyksta per kraujo apytaką. Organizmas būtų sveikas ir funkcionalus. Tuo tarpu mūsų  įtemptas ir intensyvus gyvenimo ritmas ir   sėdimas darbas, gali skatinti įvairių susirgimų atsiradimą, kurie yra tiesiogiai susiję su nervų sistema. Staigus plaukų slinkimas gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių:

·         Endokrininės sistemos sutrikimai,

·         Medžiagų apykaitos sutrikimai,

·         Hormonų sistemos pusiausvyros sutrikimai,

·         Nėštumas,

·         Odos ir infekcinės lygos,

·         Organizmo intoksikacija,

·         Atsiradusi dėl šalinimo sistemos disfunkcijos

·         Dėl didelio vaistų kiekio ir intensyvaus lygų gydymo,

·         Galvos odos anemijos,

·         Taip pat, kaip ir nervų sistemos išsekimas,

·         Stiprus šokas ar stresas,

·         Pervargimai,

·         Neracionalus maitinimas,

·         Miego trūkumas,

·         Pilnaverčio poilsio ir buvimo gryname ore trūkumas ir begalės kitų priežasčių gali išprovokuoti plaukų slinkimą bei tolimesnį nuplikimą.

Natūralus plaukų slinkimas (natūrali plaukų kaita kasdien nuo 20 iki 100 plaukų), slinkimo paūmėjimai pavasario ir rudens metu neturi nieko bendro su nuplikimu, nes iškritusių plaukų vietoje atauga tokie pat nauji plaukai. Nuplikimo atveju padidintas slinkimas yra susijęs su tuo, kad išslinkusių plaukų vietoje nauji plaukai nesiformuoja arba formuojasi silpnesni ir išslenka greičiau. Prasidėjęs netikėtas stiprus plaukų slinkimas gali būti sąlygojamas imuninės sistemos susilpninimu arba ligomis, bet dažniausia tai yra nervinio streso, įtampos pasekmė. Nervų sistemos veikla veikia kraujotaką, todėl esant stresui oda prastai aprūpinama krauju. Stipresniam slinkimui prasidėjus nepatartina daryti cheminio plaukų sušukavimo, dažymo, reikia elgtis su plaukais ypač rūpestingai ir švelniai. Nuplikimas gali prasidėti ir nuo mechaninių veiksnių, kai viršugalvyje esantys palukai yra pastoviai, stipriai įtempiami ir  suveržiami plaukai į uodegytę ar kitokią šukuoseną. Taigi plaukų struktūros pakitimo, augimo sutrikimo, plonėjimo ir slinkimo priežastys susideda iš dviejų pagrindinių grupių. Pirmos grupės priežastys atsiranda dėl vidinių veiksnių, tuo tarpu kaip antrai priežasčių grupei priklauso: įvairesni išoriniai faktoriai .

Plaukų slinkimo formos

Kiekvienas mūsų turi apytiksliai apie 100.000 skalpo plaukų (dažniausia 80.000 ir 150.000 ribose). Jeigu pas mus iškristų per dieną 500 plaukų ir nevienas nebeužaugtų, tikėtina, kad  mes galėtume nuplikti vos per 200 dienų. Tačiau taip nėra ir tai yra paprastai paaiškinama plaukų augimo cikliškumu. Kiekvieno plauko gyvenimas yra ribotas( apie 7m.), kai jis baigiasi, plaukas iškrenta, sukurdamas vietą naujam plaukui.

Aktyvus augimas trunka nuo 2 iki 6 – 7 metų, kartais ir ilgiau. Po aktyvaus augimo šaknies medžiagų apykaita sulėtėja, po to plaukas iš viso sustoja augęs, šaknis suragėja ir po kelių mėnesių atitrūksta bei iškrenta. Jeigu plaukų augimo ciklas sutrumpėja, tai yra perėjimas nuo aktyvaus augimo fazės prie kitos vyksta per greitai, tai plaukas neturi pakankamai laiko augti ir lieka pūkinio plauko augimo fazėje – nesuformuoja stiprų ir sveiką plauką. Augimo ciklo pagreitėjimas priklauso nuo įvairiausių veiksnių, tame tarpe nuo hormonų pokyčių, uždegiminių procesų organizme, stresų ir nervų sistemos sutrikimų bei kitų faktorių. Hormonai turi ypatingai didelę reikšmę plaukų formavimui ir jų išslinkimui, jie praktiškai visiškai kontroliuoja plauko gyvenimą. Hormonų persitvarkymo periodu organizme padidėja vyriškų hormonų androgenų lygis, suaktyvėja riebalinių liaukų veikla, plaukai greičiau riebaluojasi, gali pradėti retėti. Nuo šių hormonų priklauso plaukų danga, lytiškai subrendus jie pagreitina plauko raidos ciklą bei sutrumpina jo gyvenimą. Pavyzdžiui, dažniau sutinkamą paveldėtą plikimą Alopecia Androgenetica sukelia paveldimą pobūdį turintys hormoniniai sutrikimai. Dažniausia kenčia nuo jo vyrai, nors gali susirgti ir moterys, ypač hormonų persitvarkymo organizme metu (paauglystės ar klimakso hormonų persitvarkymas). Moteriški hormonai estrogenai prailgina plauko gyvenimo ciklą ir neleidžia plaukams formuotis ir augti ten kur neturėtų jų būti (moterų smakras ir kitose veido dalies vietose). Nėštumo metu, kai moters organizme yra gausu šių hormonų, plauko gyvenimo ciklas pailgėja ir jų lyg padaugėja. Po gimdymo estrogenų lygis krinta, plaukai pradeda slinkti. Prieš menopauzę ir klimakso periodu estrogenų lygis smunka, plaukai gali išretėti, suplonėti, lūžinėti, prarasti žvilgesį, slinkti.

Bet koks plaukų slinkimas gali sukelti nerimą ir stresą, o stresai vėl gi skatina androgenų išsiskyrimą , be to dažna psichikos būsenos kaita ne tik aštrina susirgimo recidyvą, bet ir skatina plaukų retėjimą. Plaukai gali pradėti sausėti ir lūžti bei slinkti ne tik dėl tam tikrų hormonų lygių sutrikimo ar padidėjimo, bet ir dėl hormonų trūkumo. Esminę hormonų veiklą reguliuoja hipofizės liauka, antinksčiai, skydliaukė. Dėl hormonų trūkumo ir skydliaukės veiklos sutrikimo pradeda sausėti oda ir plaukai, pradeda lūžinėti nagai bei plaukai. Skydliaukės veiklos sutrikimas, savo ruožtu, yra susijęs su endokrininės ir nervų sistemos veiklos sutrikimais, kurie reguliuoja riebalų išskyrimo procesus.

Yra įrodyta, kad dėl vyrų ir moterų paveldėto plikimo, dažniausia yra kaltas paveldėtas nepaprastas plaukų šaknų jautrumas tam tikrose viršugalvio dalyse vyriško lytinio hormono testosterono pereinamajai formai dihidrotostesteronui. Šio hormono įtaka ilgainiui nuvargina plaukų šaknis ir jie įstengia gaminti ir užauginti tik ploną pūkelio plauką. Šis procesas gali prasidėti labai anksti, kartais beveik iškart po brendimo. Laiku sustabdyti šį slinkimą pavyksta dėka tinkamų kosmetinių priemonių bei procedūrų derinio su homeopatija ir farmakoterapija. Visai neseniai mokslininkai nustatė, kad organizmo įvairesnių uždegiminių procesų metu vidinis plauko apvalkalas pradeda gaminti tam tikros rūšies kolageną, kuris pasiskirsto kaip kokonas aplink plauko šaknį ir palaipsniui ją suspaudžia, kol šaknis išslinks kartu su plauku. Kai kokonas pilnai suspaudžia šaknį, yra nutraukiamas ryšis su plauko speneliu ir toje vietoje jau nebesusiformuos kitas plaukas. Daugelis mokslininkų mano, kad normaliam plauko šaknies vystymuisi ir plauko augimui reikalingas tam tikras dermos ir hipodermos sluoksnių storis, t.y. ne mažesnis 5 mm. Dermos sluoksnyje yra raumenys ir kraujagyslės. Kuo storesnis šis sluoksnis ir judresnė oda, tuo geriau yra išsivystę raumenys. Raumenims įsitempus, oda sujuda ir pagerėja kraujotaka. Dažniausia žmonės turintys gerai išvystytą Dermos sluoksnį turi storus ir tankius plaukus. Be to dermos sluoksnyje vyksta plauko šaknies vystymasis. Hipodermos riebalų ląstelienoje yra plauko šaknies pagrindas – spenelis, kur ir patenka maistingosios medžiagos iš kraujo gyslelių. Plonesnis negu 5 mm šių dviejų odos sluoksnių storis yra viena svarbiausių ankstyvo genetinio nuplikimo priežastis. Juo labiau, su amžiumi poodinis riebalų sluoksnis tankėja, truputi suspausdamas poodinių kapiliarų tinklo kraujotaką, pablogina plauko spenelio maitinimą. Tačiau didelę įtaką plaukų slinkimo profilaktikai turi plaukų sveikumo ir švarumo laipsnis. Galvos odos poros ne turi būti užterštos visokių nuosėdų liekanomis ir riebaluoti. Oda turi kvėpuoti. Nuo odos sveikumo ir švarumo priklausys ir plaukų sveikumas ir grožis. Tam, kad palaikyti galvos odą geroje būklėje, patariama subalansuota mityba, reguliarus plaukų ir galvos odos plovimas, masažas bei tinkama priežiūra. Tačiau plaukų ir odos priežiūra turi būti diferencijuota pagal jų esamą būklę.

Bent koks plaukų slinkimas yra apibūdinamas kaip effluvium – lotynų kalbos žodis, kurio reikšmė yra „palaidas išgaravimas“, tartum plaukai slinktu be pėdsakų. Tačiau šis terminas daugiau apibūdina plaukų folikulų būklę, kuomet tebevyksta plaukų skaidulų formavimosi stoka, plaukas tiesiog išgaruoja.

Terminu alopecia vadinamas bet kokios formos nuplikimas (plaukų netekimas), lotynų kalboje žodis „alopex“ reiškia lapė (lapės dažnai turi tam tikrus odos lopinėlius visai be plaukų dėl kasmetinio šėrimosi), šis žodis pirmą kartą buvo panaudotas dar Hipokrato plikimui apibūdinti. Aišku, kad bet kokios formos slinkimas (Effluvium) gali pereiti į nuolatinio plaukų netekimo (Alopecia) formą.

Alopecia Difusa

Dažniausia gali vykti neapibrėžtas, išsklaidytas per visą plaukuotos galvos dalį, įtakotas įvairių faktorių bendras plaukų slinkimas, kurio padariniai yra apibūdinami kaip išsklaidyto slinkimo (Alopecia Difusa) forma.

Alopecia Androgenetica ir Alopecia Areata

Kitos pagrindinės sutinkamos slinkimo formos yra paveldėti (Alopecia Androgenetica) bei židininiai (Alopecia Areata) plaukų netekimai, kurie savo ruožtu gali turėti pasireiškimo formų įvairovę.

Alopecia Cicatricial

Rečiau yra sutinkamos kitos plaukų netekimo formos, pavyzdžiui randėjimo (Alopecia Cicatricial), paskatinti įvairesnių uždegiminių procesų ir fizinių veiksnių bei kiti nuplikimai.

Apibendrinant galima pasakyti, kad bent kokios formos paūmėjęs plaukų slinkimas yra visada sąlygojamas normalaus plaukų augimo ciklo sutrikimu. Bet ir dažnai atsitinka, kad, atrodytų, stiprus slinkimas vyksta- tiesiog dėl natūralios plaukų kaitos arba dėl laikino bendros organizmo pusiausvyros sutrikimo, ryšium su reikiamų vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumu arba, atvirkščiai, pertekliumi, kas tikrai dažnai pasitaiko mūsų laikais. Taigi plaukų slinkimo formos nustatymas yra tikrai svarbi prielaida tolimesniam šios problemos efektyviam sprendimui.

Išsklaidytas slinkimas (Effluvium)

Išsklaidytas slinkimas (Alopecia Difusa) pasižymi tuo, kad plaukai nuslenka ne tam tikrose vietose, bet maždaug vienodai nuo visos galvos, ypatingai viršugalvyje, jis yra mažiau pastebimas iš karto ir vystosi palaipsniui. Jis gali pasireikšti ar išsivystyti moterims bei vyrams tam tikromis gyvenimo aplinkybėmis: po sunkios ligos ar operacijos, nėštumo metu ar po nėštumo periodo, praėjus 2-3 mėnesiams po gimdymo, menopauzės metu, sutrikus hormonų pusiausvyrai, sergant infekcinėmis ligomis, paūmėjus lėtinėms ligoms, sergant plaučių ar kitų organų uždegimais, patyrus traumas, smarkiai karščiuojant, esant kraujotakos sutrikimams; vartojant stiprius medikamentus ar dideles vaistų dozes ligoms išgydyti, nutraukius vartoti peroralinius kontraceptinius preparatus; patyrus trumpalaikį ar ilgalaikį stresą ir kt. Šis susirgimas gali būti dėl geležies stokos organizme ir skydliaukės susirgimų. Toks tolygus plaukų paretėjimas gali tęstis iki metų, su laiku plaukai atauga ir nustoja slinkti. Esant išsklaidytam plaukų slinkimui labai retai pasitaiko nuplikimo atvejų.

Šis susirgimas išsivysto dėl to, kad plaukai, besivystant folikule, per greitai pereina iš anageninėsaugimo fazės į telogeninės iškritimo fazę ir išslenka. Sveiko žmogaus apie 90 proc. visų skalpo plaukų folikulai yra aktyvaus augimo fazėje (anageninėje) ir tik apie 10 proc. yra ramybės ir iškritimo telogeninėje /egzogeninėje fazėje. Jeigu procentaliai padidėja plaukų kiekis telogeninėje /egzogeninėje elogen fazėje, tai reiškia padidėja tiek pat iškritusių plaukų kiekis ir gali prasidėti išsklaidytas plaukų pararetėjimas. Ekstremaliu atveju apie 100% plaukų folikulų gali įžengti į ramybės ir iškritimo fazę. Tokiu atveju žmogui išsivysto visiškas plaukų nuslinkimas. Pašalinus plaukų slinkimą sukėlusi priežastį, plaukai dažniausia atauga vėl, tik truputį silpnesni.

Išsklaidyto slinkimo priežastys yra gan įvairios ir skirstomos į plaukų slinkimo ramybės fazės metu (Telogen Effluvium) ir aktyvaus augimo fazės metu (Anagen Effluivum) padarinius. Pavadinimai „Anagen Effluvium“ ir „Telogen Effluvium“ labai gerai nusako plaukų slinkimo pobūdį. Visi žmogaus organizmo plaukų folikulai pradeda savo vystymąsi nuo aktyvaus augimo ir užbaigia vystymosi ciklą, kai plauko skaidula yra visiškai pagaminta. Telogen pavadinta vystymosi stadija reiškia, kad plauko folikulas užbaigė Anagen fazę (aktyvaus plauko skaidulos „gamybos“ fazę). Žodis Effluvium, kilęs iš lotynų kalbos, pažodžiui reiškia palaidas garavimas, emanacija. Taigi terminai „Anagen Effluvium“ ir „Telogen Effluvium“ apibūdina plaukų folikulų perėjimą į nenormalią neveikimo stadiją ir palaidą plaukų skaidulų emanaciją.

Diagnozė „Telogen Effluvium“ yra terminas apibendrinantis plaukų išslinkimo modelių įvairovę ir skirtingus priežastinius faktorius. Jeigu procentaliai ženkliai padidėja plaukų folikulų kiekis ramybės ir iškritimo fazėje (daugiau nei įprasta), tai bet koks plaukų slinkimas ir bet kokia priežastis jį sukėlusi yra apibūdinami kaip Telogen Effluvium. Ankstyvoji Alopecia Androgenetica stadija apima plaukų folikulų skaičiaus padidėjimą Telogen stadijoje, taigi Telogen Effluvium gali pasitaikyti bet kokio plaukų slinkimo atveju.

Diagnozė Anagen Effluvium apibendrina išsklaidytą plaukų slinkimą kai plaukų folikulai yra Anagen augimo fazėje su ypatingai greitu (1-4 savaičių po susirgimo pradžios) išsivystymu. Plaukų slinkimas gali būti labai intensyvus, nes apie 90 proc. žmogaus organizmo visų plaukų folikulų yra aktyvaus augimo stadijoje vienu metu. Anagen Effluvium rezultate įvyksta dėl vienalaikio ląstelių dalijimosi nuslopinimo, momentaliai nutraukiančio savo ruožtu plaukų skaidulos gamybą.

Kaip Telogen Effluvium, taip ir Anagen Effluvium plaukų slinkimo tipų pagrindu gali būti platus „jungiklių“ diapazonas. Dar daugiau, reikšmingų faktorių „jungiklių“ daugumą gali išprovokuoti Anagen Effluvium ir Telogen Effluvium net pas tą patį žmogų tuo pačiu metu.

Paveldėtas plikimas (Alopecia Androgenetica)

Paveldėtas plikimas (Alopecia Androgenetica) tikrai yra žmonijos istorijos dalis nes yra paminimas rankraščiuose nuo gilios senovės. Dar daugiau: evoliucijos požymiai rodo, kad Alopecia Androgenetica egzistuoja daugiau negu dabartinė žmonija, nes mums artimiausi nepriklausantys žmonių giminei primatai orangutangai ir gorilos taipogi gali turėti Alopecia Androgenetica. Taigi Alopecia Androgenetica yra labiausia paplitusi plaukų netekimo forma ir gali būti apibūdinama kaip viena iš mūsų pagrindinio genetinio fenotipo sudedamoji dalis. Mūsų dienomis žmonių, visiškai nepaveiktų vienos ar kitos Alopecia Androgenetica formos statistiniais duomenimis jau yra mažuma. Taigi galima netgi teigti šiems nepraplikusiems „laimingiesiems“ kad jie faktiškai yra nukrypimas nuo normos!

Vienas iš pirmųjų šiuo susirgimu pradėjo nuodugniau domėtis ir aprašė šiuolaikinės medicinos pradininkas Hippokratas, kuris pats tapo Alopecia Androgenetica auka. Jis ir suteikė nuplikimui terminą Alopecia (nuo lotynų kalbos žodžio „alopex“, kuris reiškia „lapė“, nes lapėms yra būdinga „plikti“ – prarasti savo kailį dideliais lopais dėl kasmetinio šėrimosi). Medicina ilgai pripažindavo Alopecia Androgenetica kaip paveldėtų sisteminių susirgimų išdava susijusia su lytiniu brendimu.

Antikinės Graikijos daktarai pastebėjo, kad vyriško tipo viršugalvio nuplikimas gali pasireikšti vyrams bet kokiame amžiuje po lytinio subrendimo. Jie užfiksavo, kad pas jaunus iškastruotus berniukus prieš lytinį brendimą nesivysto Alopecia Androgenetica nepaisant jų giminės ir artimųjų genetinio polinkio į tai, tačiau berniukams, kuriuos kastravo lytinio brendimo metu ar po jo ji galėjo išsivystyti. Dabar mes žinome, kad priežastis jų stebėjimui buvo pagrįsta tuo, kad kastravimas prieš lytinį brendimą leidžia sustabdyti Androgenų poveikį į plaukų folikulus lytinių liaukų veiklumo metu paauglystėje. Kastravimas po lytinio brendimo pradžios šiuo atžvilgiu yra pavėluotas. Vieną kart Androgenų paveiktiems plaukų folikulams lemta tapti jautriais Androgenams ir tuomet gali išsivystyti

Nepaisant dažno pavadinimo „vyriško tipo nuplikimas“ Alopecia Androgenetica dažnai pasitaiko ir yra pagrindinė plaukų netekimo forma pas moteris. Ji vystosi palaipsniui plaukų folikuluose, sutrumpinant aktyvaus plaukų augimo fazėje Anagen esančius plaukus ir paliekant vis daugiau plaukų folikulų ramybės / iškritimo Telogen / Expgen fazių stadijose. Pas vyrus toks plaukų slinkimas yra apribotas viršugalviu, tuo tarpu kaip pas moteris dažniau pasireiškia kaip bendras išsklaidytas (difuzinis) plaukų suplonėjimas, kuris kartais gali apimti visą plaukuotą galvos dalį iki visiško skalpo nuplikimo.

Alopecia Androgenetica paveikia apytikriai 50-80 proc. europiečių vyrų. Kaip taisyklė ją turi apie 30 proc. 30-mečių vyrų, apie 40 proc. keturiasdešimtmečių vyrų ir apie 80 proc. aštuoniasdešimtmečių vyrų. Skirtingų etninių grupių vyrai turi skirtingą imlumą Alopecia Androgenetica vystymuisi. Azijiečiai vyrai turi panašų plaukų nuplikimo progresavimą su amžiumi, tačiau tikrųjų nuplikimų procentas pas juos yra ženkliai mažesnis negu pas baltaodžius vyrus. Statistiniais duomenimis azijiečiai maždaug per pus mažiau turi Alopecia Androgenetica atvejų, nei europiečiai. Amerikos indėnai ir afrikiečiai taipogi turi mažiau Alopecia Androgenetica atveju, nei europiečiai. Šis skirtumų dažnumas tarp rasių parodo, kad genetinis polinkis yra tikrai svarbus faktorius Alopecia Androgenetica jautrumui.

Plaukų slinkimas pas moterys iš pradžių pastebimas pas dvylikametes – keturiolikmetes merginas, gerokai ankščiau nei pas vyrus. Tačiau skirtingai nuo vyrų Alopecia Androgenetica neįtakoja daugiau moterų didėjant jų amžiui, pavyzdžiui moterims su Alopecia Androgenetica po penkiasdešimties metų plaukų slinkimas nepadidėja. Statistiniais duomenimis Alopecia Androgenetica pasireiškia 20-40% moterų, taigi tai parodo, kad moteriška Alopecia Androgenetica yra viena iš geriausia saugomų šiais laikais paslapčių.

Alopecia Areata arba Alopecia Arealis

Seniai yra sutinkamas ir kitas patologinis procesas – židinio (lizdo) formos plikimas (Alopecia Areata arba Alopecia Arealis) – atsiranda apvalios ar ovalios formos nuplikimai. Nors Hippokratas pirmas panaudojo terminą Alopecia nuplikimui charakterizuoti (verčiant pažodžiui reiškia „lapių liga“), tačiau patologinio židininio plaukų slinkimo charakteristikas pirmas davė Kornelijus Celsus (Cornelius Celsus) 30 amžiuje prieš mūsų erą. Celsus aprašė dvi Alopecia formas. Pirmą formą, dabar yra žinoma kaip Alopecia Androgenetica, jis apibūdino kaip bendrą nuplikimą būdingą bet kuriuo amžiaus žmonėms. Antrą formą jis pavadino „Ophiasis“, verčiant pažodžiui reiškia „gyvatė“, dėl vingiuotos nuplikimo išsisklaidimo formos. Jis užsiminė, kad ši forma pasireiškia tik pas vaikus. Alopecia Areata kartais vadinama „Area Celsi“ kaip Kornelijaus Celsuso duoklė. Alopecia Areata turėjo daug įvairių pavadinimų žmonijos istorijoje. Tačiau terminą „Alopecia Areata“ pirmas panaudojo Savaž (Sauvages) jo veikale „Nosologica Medica“, publikuotame 1760m. Lione, Prancūzija.

Alopecia Areata yra nerandinio, uždegiminio pobūdžio plaukų slinkimo liga, kuri gali išsivystyti bet kokiame amžiuje, kaip pas vyrus, taip ir pas moterys, dažnai pasireiškia pas jaunimą, gali atsirasti dėl įvairesnių veiksnių, tame tarpe autoimuninės sistemos sutrikimų (pavyzdžiui, skydliaukės veiklos sutrikimų, „Vitiligo“ (baltos dėmės) ir pan.). Ja suserga ir vaikai. Atsiradęs netikėtai, susirgimas įgauna chronišką recidyvinį pobūdį. Ši būklė pasireiškia akivaizdžiais nevienodais nuplikimo lopinėliais. Blogiausia yra tas faktas, kad progresuojant Alopecia Areata plaukai gali išslinkti ir visame kūne.

Susirgimo apsireiškimas vyksta sekančiu būdu: galvos oda yra sveika, kai kur išslinkimo vietose pasitaiko vienetiniai plaukai. Plaukuotoje galvos dalyje atsiranda visai lygus, be plaukų, odos plotas, kuris po kiek laiko gali pradėti vėl želti, tačiau praplinka kitoje vietoje. Pirmuose šio susirgimo dienose nuplikimo vietoje yra matomas odos paraudimas, niežulis, deginimas. Išslenka ilgi plaukai, nuplikimo vietų pakraštyse, silpnai patraukus plaukus, jie gali išslinkti kuokšteliais. Tokio nuplikimo ploto padidėjimas gali privesti prie didesnio ploto nuplikimo. Beveik 70-80 proc. Alopecia Areata atvejais nuplikimo vietose plaukai spontaniškai atauga, bet pasilieka šio recidyvo galimumas: daugiau nei pusei šių žmonių su Alopecia Areata per sekančius penkerius metus atsiranda naujų židinio formos nuplikimų kitose vietose.

Plaukų slinkimas, kaip liga, reiškia plaukų sintezės pertrūkį. Ankstyvojoje aktyvios Alopecia Areata stadijoje, plaukų gyvavimo ciklas suyra ir prasideda plaukų folikulų veiklumo nukrypimas nuo normos įvairiose plauko augimo fazėse – sutrinka įprastas santykis plaukų esamų Anagen, Telogen, Catagen fazėse. Pasirodo plaukų slinkimas kartu su „šaknimis“ ir yra lengvai pastebima po mikroskopu, kad dauguma šių plaukų yra Telogen fazėje. Plaukų folikulų suardymo ar atrofijos nėra, ir, reiškia, plaukai gali vėl ataugti. Slenkančių plaukų struktūra palei besiplečiantį pakraštį atrodo visiškai netipiškai po mikroskopu. Dažniausia, plauko dalis, buvusi toliau nuo skalpo (ankščiau išaugusi), atrodo normaliai, tačiau arčiau prie skalpo buvusi dalis (vėliau išaugusi), atrodo ryškiai pasikeitusi. Plaukų skaidulos forma vis daugiau ir daugiau tampa netolygesnė – kuo arčiau galvos odos, tuo daugiau deformacijos. Tai reiškia, kad plauko skaidulos yra suvaržytos ir nepakankamai keratinizuotos. Plauko žvynelių sluoksnis praktiškai dingsta ir atsiranda išilginiai plauko ilgio įskilimai ir plyšiai. Plaukų skaidulos analizė parodo, kas keratino sudėtis išlieka tokia pat, tačiau sudėtinių dalių „surinkimas“ tampa visiškai nenormalus.

Trumpi, 1 ar 2 mm, plaukai gali būti matomi Alopecia Areata pažeidimo vietose. Plaukų netolygi „konstrukcija“ (lyg su spuogais) padaro juos silpnais ir susilpnėjimo vietose jie lūžta. Taip atsiranda trumpi plaukai su pastorėsimais, vadinami „šauktuko formos plaukai“, būdingi Alopecia Areata. Šis pavadinimas charakterizuoja lūžusių plaukų galiukų smailėsimą, primenanti nudrožto pieštuko galiuką. Atskiri plaukai, kurie yra mažiau pažeisti, nors ir gali tęsti augimą, bet plaukų folikulai gamina distrofinį plaukų kamieną.

Alopecia Areata dažniausia paveikia plaukus su pigmentu ir ženkliai rečiau žilus ir baltus (be pigmento). Alopecia Areata eiga yra nenuspėjama ir gali trūkti daug metų su tam tikrais plaukų ataugimais, arba gali turėti periodiškumą tarp paūmėjimo ir atoslūgio. Kartais tai trunka trumpai ir normalus plaukų augimas paveiktuose Alopecia Areata ploteliuose gali atsistatyti per vieną mėnesį. Dažniau dėl dalinio plaukų augimo pavertimo iš Telogen į Anagen stadiją, paveiktuose Alopecia Areata ploteliuose pradžioje gali ataugti trumpi, balti, susiraitę plaukai.

Kai kurių žmonių su Alopecia Areata patirtis rodo, kad plaukų spalva keičiasi plaukų slinkimo metu ar po padidėjusio slinkimo, o kartais tokie plaukų spalvos pakitimai tampa pastoviais, priklausomai nuo paūmėjimo ar pagerėjimo epizodų. Stebetina, kad dažniausia Alopecia Areata pakenkia plaukams su natūraliu pigmentu, tačiau ataugusieji plaukai dažniausia būna balti. Iš tikrųjų Alopecia Areata metu visi plaukų folikulai išlieka, tačiau jie yra vienodai pažeisti ir negali gaminti matomas plaukų skaidulas. Šis plaukų skaidulų gamybos suardymas yra kaip folikulų periferijoje (aplink folikulų), taip ir folikulų viduje, kuris vyksta kaip uždegiminis procesas dėl imuninių ląstelių prasiskverbimo. Šis ląstelių prasiskverbimas dažnai apibūdinamas kaip „bičių spiečius“, matomas aplink plauko folikulo išgaubtumo (svogūnėlio). Bet kuriuo atveju nuo 10 iki 66 proc. žmonių su Alopecia Areata taip pat turi ir nagų formavimo nukrypimus.

Nors tai nėra padėtis grėsmė gyvybei, Alopecia Areata vis dėl to  sukelia  nepatogumus ligoniams ir jų šeimoms dėl psichologinių ir socialinių veiksnių. Gydant židinio formos nuplikimą, būtinos konsultacijos su endokrinologais, neuropatologais, ginekologais, dermatologais, terapeutais, homeopatais. Reikia terapeutinių ir refleksoterapijos procedūrų, be to reikia kreipti dėmesį į teisingą maitinimąsi, į vitaminų ir mikroelementų kiekį dienos racione. Didelį teigiamą poveikį turi psichoterapija bei tinkamos gydomosios kosmetinės priemonės.

Kitos nuplikimo formos

Prie kitų plaukų netekimo formų priklauso grupė iš skirtingų sutrikimų, jų rezultate gali būti kaip grįžtamasis taip ir nuolatinis plaukų netekimas. Šie plaukų netekimai dažniausia atsitinka dėl vadinamųjų antrinių procesų padarinių, nors kartais pasitaiko ir tai, kad kai kuriais atvejais būtent plaukų folikulai yra tiesiogiai pažeidžiami ir išsivysto nuplikimas.

Tai gi atsiradus stipriam plauku slinkimui pirmiausiai kreipkitės patarimo pas savo kirpėją, specialistą , nesiimkit saviveiklos. Specialistas ištirs ir parinks tik Jums tinkanti gydimą.

Kosmetikos rekomendacijų kreipkitės pas savo plaukų priežiūros specialistą.

Parengė: Grožio Pajėgos. LT