AKNĖ (acne vulgaris)
Paprastieji spuogai
AKNĖ (acne vulgaris) arba paprastieji spuogai – tai odos riebalinės liaukos ir viršutinės plauko folikulo dalies uždegimas. Pirmiausiai susiformuoja komedonai arba inkštirai, vėliau, veikiant bakterijai (lot. propionibacterium acnes), išsivysto uždegimas, kuris pasireiškia mazgelių, pūlinukų, pūslelių, o kartais ir cistų bei mazgų pavidalu.
pvz.: propionibacterium acnes
AKNĖ POŽYMIAI
Aknė, priklausomai nuo dominuojančių odos bėrimų elementų bei jų išplitimo, skiriama lengvą, vidutinio sunkumo ir sunkią formą. Išskiriami ir tam tikri paprastųjų spuogų variantai: vėlyvieji, užsitęsę, atsitiktiniai (sporadiniai), perimenopauzinio moters amžiaus, kūdikių spuogai bei ypač sunkios formos spuogai, pavyzdžiui, susiliejantys, žaibiškai atsirandantys spuogai ir t.t.
AKNĖ DIAGNOSTIKA
Ligai nustatyti dažniausiai pakanka specialistų konsultacijos, papildomi turimai nėra atliekami.
Specialistų vertinimo skalės:
- Pillsbury skalė – spuogų sunkumo skalė : nuo 1 (lengviausios) iki 4 (sunkiausios būklės)
- Kuko skalė- spuogų klasifikavimas, naudojant pavyzdžių nuotraukas, akne sunkumas įvertinamas nuo 0 iki 8.
Hormoniniai tyrimai atliekami tik tais atvejais, kai liga pasireiškia 3–8 metų vaikui arba kai yra kitų vyriškųjų hormonų, androgenų, veikimo požymių. Moterims, kurių hormonų sistema išsibalansavusi, gali padidėti plaukuotumas krūtinės, pilvo, veido, šlaunų srityse, atsirasti androgeninė alopecija (plikimas). Tai galimos endokrininės sistemos ligos požymiai, todėl šiais atvejais būtina endokrinologo konsultacija.
AKNE PATOGENEZĖ
4 pagrindiniai patogeneniniai veiksniai:
- Riebalinių liaukų hyperplazija ir perteklinė sebumo gamyba, dėl hormoninių (androgenų poveikio) pokyčių. Oda ima blizgėti, plauko žiotys išsiplėtusios. Seborėjinė oda.
- Epidermio hyperkeratozė. Sutrinka keratinizacijos funkcija – ląstelių ragėjimas ir atsisluoksniavimas. Jos pradeda sulipti su odos riebalų pertekliumi, sluoksniuotis bei kauptis prie riebalinių liaukų žiočių užkimšdamas jas.
- Saprofitinės floros pokytis – propionibacterium acnes kolonizacija. Susidarius palankioms, anairobinėms sąlygoms išvieši propionium akne bakterijos. Pats mikroorganizmas uždegimo nesukelia, tačiau propionibacterium acnes gaminama lipazė, skaldo riebalo trigliceridus, ko pasekoje susidaro didelis kiekis riebiųjų rūgščių, dirginančių odą.
- Uždegimas ir imuninė reakcija. Buvusio inkštiro vietoje atsiranda „tikras“ spuogas – rausvas uždegiminis mazgelis ar pūlinėlis su pastebima balkšva pūlinga viršūne. Susijungus keletui tokių spuogų, formuojasi dideli mazgai, pažeidžiama aplinkinė oda, atsiranda randeliai.
Riebalinės raginės masės, besikaupiančios užsikimšusiose latakuose, galiausiai praplėšia latakų sieneles arba jas atveria specialistas (odos valymo metu) ir odos riebalai su dideliu kiekiu laisvųjų riebiųjų rūgščių prasiveržia į viršų, sukeldamos uždegiminę reakciją aplinkiniams audiniams. Tokiais atvejais susiformuoja papulės, pustulės, mazgeliai ir cistos.
Spuogas pradeda formuotis dar 2-3 sav. Iki jam „pasirodant“ odos paviršiuje.
pvz.: spuogo formavimasis
SPUOGŲ FORMAVIMOSI STADIJOS
- NULINĖ STADIJA – riebalų liaukos maišelis arba folikulas yra normalaus dydžio, hormonai jį sužadina, kad gamintųsi daugiau riebalų.
- PIRMOJI STADIJA – Riebalai padidina folikulą. Išsiplėtusiame riebalų liaukos maišelyje nusėda suragėjusios ląstelės bei bakterijos, kurios užkemša folikulo lataką. Nors anga į išorę dar tebėra atvira, riebalų sankaupa jau yra matoma balto taškelio pavidalu.
- ANTROJI STADIJA – Kai odos riebalų ir suragėjusių ląstelių folikule susikaupia daugiau, latakas atsiveria. Tada atsiranda tipiškas inkštiras juoda galvute. Klaidinga manyti, kad juodi inkštirai atsiranda dėl netinkamos veido priežiūros bei švaros trūkumo. Tamsi inkštiro spalva susidaro, veikiant odos pigmentui – melaninui, bei oksiduojantis riebalui.
- TREČIOJI STADIJA– Bakterijos sukelia uždegimą folikulo viduje. Atsiranda pūlių, susiformuoja spuogas su gelsvai baltu centru. Esant sunkiai aknės formai, folikulo sienelės gali plyšti, tada prasideda uždegimas, kuris gali pažeisti sveikas odos ląsteles.
pvz.: spuogo formovimosi stadijos
BĖRIMŲ TIPAI:
Komedonai ir inkštirai – labiausiai paplitę odos bėrimo elementai. Inkštirai – tai užsikimšusios, dar neoksiduotos riebalų galvutės. Komedonai – tamsūs, oksiduoti, riebaliniai kimštukai odos porose. Sutrikus keratinizacijai ir išsivysčius epidermio hiperkeratozei, pradeda formuoti riebaliniai kimštukai – tai pirmoji aknė stadija. Riebalas oksiduodamasis, todėl kimštukai ima tamsėti. Tokiu būdu susidaro atvirieji komedonai. Uždarieji komedonai neturi atviro „išėjimo“ į odos paviršių, todėl riebalą kaupia riebalinės liaukos latake.
Papulės – pirminiai odos bėrimo elementai. Tai nedideli, beveik 5 mm, tvirti, kūgio formos, neturintys ertmės elementai, iškilę virš odos. Papulės gali būti uždegiminės ir neuždegiminės. Papulių spalva gali būti rožinė, raudona, rusvai arba melsvai raudona. Papulei gyjant, infiltratai lėtai rezorbuojasi, odos paviršius pleiskanoja. Išnykus infiltratui, lieka pigmentacija arba depigmentacija, kuri vėliau išnyksta ir oda tampa įprastos spalvos.
Pustulės – negydomos papulės tampa uždegiminėmis: rausvos, gelsvos ar balkšvos spalvos bei prisipildžiusios infekuotais pūliais. Pustulėse nėra bakterijų, sukeliančių uždegimą, paprastai jas išprovokuoja sebumo sudėtinės dalys pavyzdžiui, laisvosios riebiosios rūgštys. Pustulės gali subręsti ir pratrūkti į išorę ar aplinkinę dermą. Sugijus pustulei, lieka randas.
Mazgas – tai ertmės neturintis, nežymaus uždegiminio pobūdžio elementas, iškilęs virš odos paviršiaus. Mazgai arba gumbeliai rodo lėtinę infekcijos eigą. Paprastai mazgai yra skausmingi ir susiformuoja gilesniuose odos sluoksniuose. Mazgai gali formuotis ilgą laiko tarpą: savaitėmis ar net mėnesiais, dažnais atvejais negydomi mazgai gali išsivystyti į cistas.
Cistos – tai minkštesnis, prisipildęs infekuoto riebalinio sekreto ir filiai odoje susiformavęs odos elementas. Cistiniai spuogai – rimčiausia odos spuogų forma. Cistos ir mazgai gali formuotis nepriklausomai nuo patogenezės. Negydant susidaro randai.
pvz.: bėrimų elementai
SIMPTOMAI
Klinikinis aknė vaizdas gali skirtis nuo lengvos formos paprastų komedonų ar uždegimiškai pakitusių spuogų iki sunkių akne formų, kurioms būdingi stiprūs uždegimai, atsirandantys raudoni pakitę sukietėjimai ir votelės, kurios gali supūliuoti ir kraujuoti. Dėl to gali susidaryti randai.
AKNE TIPAI:
- Paauglių akne (acne vulgaris). Ši aknė dažnai badinama jaunatviniais bėrimais, nes dažniausiai išryškėja lytinio brendimo periodu, dėl aktyvesnės vyriškų hormonų androgenų bei riebalinių liaukų veiklos. Mergaitėms nuo 12-13 metų, berniukams šiek tiek vėliau. Struktūriškai, daugiausia riebalinių liaukų yra T- zonoje (kaktos, nosies, smakro srityje), krūtinės ir nugaros odoje. Sulaukus 23–25 metų, bėrimų sumažėja, o kartais aknė požymiai visai išvyksta. Tačiau apie 3 – 7 proc. pacientų aknė neišnyksta net ir sulaukus jauno bei brandaus amžiaus. Spuogų atsiradimui įtakos turi ir genetika, paveldimumas. Pavyzdžiui, jeigu abiejų tėvų oda jaunystėje buvo riebi ir jie sirgo šia odos liga, yra maždaug 50 proc. tikimybė, kad sirgs ir jų vaikai.
- Kūdikių akne (infantile acne) – tai yra trumpalaikė odos liga, pasireiškianti raudonais spuogeliais ir dėmėmis. Ją galima susirgti pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Manoma, kad ją sukelia motinos hormonai, perduoti vaikučiui per gimdymą. Ši aknės forma yra nepavojinga ir po poros savaičių išnyksta savaime.
- Suaugusiųjų akne– tai darboholikių liga. Jeigu liga pirmą kartą pasireiškia sulaukus 25-erių ar vyresnio amžiaus moterims, jos priežastims nustatyti atliekami endokrininės sistemos tyrimai. 30–40 metų moterims vadinamųjų suaugusiųjų jaunatvinių spuogų gali atsirasti dėl hormonų sistemos disbalanso. Sutrikimo priežastis dažniausiai yra androgenų kiekio padidėjimas. Gydoma antiandrogeninio poveikio vaistais, kai kuriais atvejais – antibiotikais. Dar viena spuogų atsiradimo trisdešimtmetėms ir vyresnėms moterims priežastis – tai kontraceptinių priemonių nutraukimas. Būtent kontraceptinės tabletės ar pleistrai, kurių sudėtyje yra estrogenų (moteriškų lytinių hormonų), stabdančių androgenų gamybą, dažnai skiriami acne tarda gydymui.Nėštumo ar kitų ligų atvejais, pavyzdžiui, policistinio kiaušidžių sindromo ar itin reto Kušingo sindromo, moterims gali susiformuoti bėrimai. Menopauzės laikotarpiu, taip pat gali atsirasti bėrimų, susijusių su estrogeno kiekio pokyčiu. Estrogeno mažėjimas gali sukelti tokias nemalonias reakcijas, kaip plaukų slinkimą, karščio ir šalčio priepuolius, odos plonėjimą, senėjimą.
Kol kas moksliškai nėra patvirtinta, bet manoma, kad nemažai įtakos šiai odos ligai turi maistas. Mūsų vartojamuose produktuose yra gausu hormonų, antibiotikų, įvairių sintetinių papildų. Angliavandeniais turtingas racionas sukelia staigų gliukozės ir insulino padidėjimą kraujyje. Insulinas kartu su IGF-1 (insulinoidinis augimo faktorius) skatina androgenų gamybą bei mažina baltymo, kuris suriša šiuos hormonus, sintezę. Dėl to padaugėja kraujyje cirkuliuojančių laisvų androgenų ir jie lengviau pasiekia riebalinių liaukų receptorius. Tokiu būdu padidėja riebalų gamyba, pagausėja Propionibacterium acnes kiekis bei išsivysto uždegimas.
TYRIMAI:
- Amžiaus grupė nuo 20 ir 29: moterys – 51%, palyginti su vyrais – 42%
- Age group 30-39: women – 35% versus men – 20% Amžiaus grupė 30-39: moterys – 35%, palyginti su vyrais – 20%
- Age group 40-49: women – 26% versus men – 12% Amžiaus grupė 40-49: moterys – 26%, palyginti su vyrais – 12%
- Age group 50 and older: women – 15% versus men – 7% Amžiaus grupė 50 metų ir vyresnio: moterys – 15%, palyginti su vyrais – 7%
- Suaugusiųjų (vyrų) akne. Bėrimai po skutimosi – tai viena populiariausių vyriškų problemų. Skutimosi peiliukai, geliai ar putos gali dirginti odą ir taip įšaukti nepageidaujamus bėrimus. Oda toje vietoje gali patinti, būna jautri ir dirgli, o bėrimai paprastai būna su baltomis viršūnėlėmis, gali skaudėti, barzdos plaukeliai riestis ir įauginėti. Norint išvengti šių nemalonių pojūčių, rekomenduojama veidą prieš skutimąsi nuprausti prausikliu ar nuvalyti valikliu. Odos bėrimams įtakos taip pat gali turėti nesubalansuota mityba, neracionalus papildų, skirtų sportui, vartojimas, stresas, ligos, vaistų vartojimas ir aktyvi fizinė veikla – prakaitavimas, per dažnas prausimasis.Negalima teigti, kad liga yra visiškai išgydoma bet kokio amžiaus žmonėms, nes ji siejama su lytinių liaukų aktyvumu, kuris gali kisti. Visgi, ligą galima kontroliuoti. Metams bėgant, periodai, kai atsiranda spuogų, retėja ir pakanka kasdienių odos priežiūros priemonių, retesniais atvejais prireikia simptominio gydymo medikamentais.
AKNĖ SUSIRGIMAI
Acne vulgaris – paprastieji spuogai, jais serga 90% visų paauglių ir 50% suaugusių moterų. Bėrimai formuojasi aplink plauko folikulą. Apima veido, ir kūno odą.
Acne comedonica – komedoninė aknė, akne vulgaris porūšis.
Acne rosacea –rožiniai spuogai, rožinė, odos raudonis. Serga suaugę 30-60 metų asmenys, liga apima veido, kaklo ir krūtinės sritis. (kita tema)
Acne conglobata (AC) – labai sunki akne forma. Tai bėrimai, susilieję į grupes, uždegiminiai, pripildyti infekuoto sebumo turinio, paprastai skausmingi. „Išsprogę“ gali formuotis iš naujo, pildytis pūliais, užsidengti šašais, plėstis ir užkrėsti aplinkinę odą. Po išgijimo lieka trofiniai randai arba iškilūs guzai. Dažniausiai pasireiškia krūtinės, pečių, nugaros, sėdmenų, žasto, šlaunų ir veido srityse.
Acne cosmetica – palyginti lengvos formos bėrimai, kurie atsiranda dėl netinkamo kosmetinių priemonių pasirinkimo bei naudojimo. Paprastai būna maži rožiniai, kartais pasireiškia uždegiminiai bėrimai ant skruostų, smakro ir kaktos. Gali išsivystyti per kelias savaites ar mėnesius ir tęstis neribotą laiko tarpą. Dažniausiai randai nesusidaro.
Acne medicamentosa – odos reakcija bėrimais, dėl organizmo jautrumo, vartojant atitinkamus vaistus/ steroidus.
Occupational acne – darboholikų bėrimai, dažniausiai dėl streso ir nuovargio.
Backacne – nugaros srities akne, dažniausiai vidutinės ar sunkios formos.
YPATINGOS AKNE FORMOS
- naftiniai ir degutiniai spuogai (oil acne). Šia aknės forma serga asmenys, kuriems dėl profesinių priežasčių tenka dirbti su naftos ar deguto produktais. Kai oda tiesiogiai liečiasi su tepalais ar degutu, susidaro ryškūs spuogai, rečiau – uždegiminiai, sukietėję pakilimai ir absesai;
- chloro spuogai (chloracne). Tokios cheminės medžiagos kaip chloras, bromas ir jodas, taip pat gali sukelti aknę. Dažniausiai taip nutinka apsinuodijus, kai įkvepiama minėtųjų medžiagų arba, kai į skrandžio ir žarnyno traktą patenka didelis jų kiekis. Vaikams arba labai jautrios odos suaugusiems chlorinių spuogų gali atsirasti dažnai lankantis plaukimo baseinuose, ypač uždarose plaukyklose, kur vanduo labai chloruotas;
- atogrąžų aknė (tropical acne). Ši aknės forma priklauso grupei odos sutrikimų, kuriuos sukelia saulės šviesa. Atogrąžų aknė pasižymi tuo, kad, veikiant saulės spinduliams, iškyla aknei būdingi spuogai ir votelės, kurios savaime išnyksta per pora savaičių, vengiant saulės šviesos. Norint išvengti Atogrąžų aknės, reikia naudoti riebalų ir emulgatorių neturinčias apsaugos priemones nuo saulės.
AKNE ZONIŠKUMAS
Paprastai bėrimai būna veido (99 proc.), nugaros (66 proc.), krūtinės srityse (15 proc.), tačiau pasitaiko ir išskirtinių aknė susirgimo atvejų, kai bėrimai atsiranda ir tokiose kūno vietose kaip sėdmenys.
AKNE PRIEŽASTYS
Tikrosios aknės priežastys iki šiol yra nežinomos, tačiau daugelį dalykų galima lakyti ją sukeliančiais veiksniais:
- Hormoniniai faktoriai. Menstruacijų ciklo ir hormoniniai pokyčiai gali turėti įtakos bėrimų susidarymui. Brendimo metu vyriškų hormonų suaktyvėjimas skatina riebalinių liaukų aktyvumą, gaminant riebalą. Anabolinių steroidų vartojimas gali iššaukti panašią reakciją. Keletą hormonų susijusių su bėrimais: androgenai, toestesteronas, dihidrotoestesteronas (DHT), dihidroepiandrosterono sulfatas (DHEAS), insulinoidinis augimo faktorius (IGF-1) – skatinantis androgenų gamybą;
- Genetiniai faktoriai. Atrodo, kad aknei atsirasti įtakos turi ir tam tikri genetiškai nulemti veiksniai, pavyzdžiui, polinkis į odos riebumą, tėvų odos paveldimumas;
- Infekcinės ligos. Propionium acnes bakterijų išviešėjimas. Propionium acnes yra anaerobinės bakterijos rūšis, kuri skatina uždegiminių spuogų susidarymą. Pastebėta, kad ši bakterija įgyja imunitetą, jei ilgą laiką pacientas gydomas antibiotikais;
- Virškinimo sutrikimai ir griežtos / nesubalansuotos dietos. Glikemijos išsivystymas. Įtakos turi ir virškinimo sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas. Kai kurie specialistai teigia, kad bėrimams įtakos turi besaikis pieno produktų vartojimas, o štai šokolado ir druskos poveikis bėrimų išsivystymui – neįrodytas;
- Imuniteto nusilpimas – bėrimai formuojasi apatinėje veido srities dalyje ties žandikaulio apačia bei paausiais. Paprastai būna gilūs skausmingi, uždegiminiai;
- Psichikos/ emociniai faktororiai/ stresas. Odos būklė atspindi jūsų psichinį stabilumą. Palankias sąlygas aknei išsivystyti gali sukurti nuolatinis netikrumo, baimės, nepasitikėjimo bei savigraužos jausmas, susijęs su bundančiu seksualumu.
AKNE GALIMOS PASEKMĖS
Dažniausiai pasireiškiančios akne pasekmės: randai, odos grublėtumas, odos spalvos pokyčiai, nepageidaujama pigmentacija, odos jautrumas oro kaitai. Akne taip pat turi įtakos ir žmogaus emocinei bei psichologinei savijautai, neigiamai veikia socialinį asmens gyvenimą.
Vizualiniai odos pokyčiai – acne pasekmė:
- Randai – dažnai sutinkamas struktūrinis odos pokytis. Randai po acne gali būti trofiniai, hypertrofiniai, keloidiniai, įvairaus gylio ir formos. Tai sunkios akne formos pasekmė. Anksčiau randai buvo nekoreguojama estetinė problema, dabar, aukštųjų technologijų bei estetinių inovacijų amžiuje, ši problema koreguojama, tačiau visiškai nepanaikinama;
- Pigmentacija (post acne) – ypač dažna odos reakcija. Nepageidaujamas odos patamsėjimas (nuo rožinio, balkšvo iki tamsaus rusvo ir aiškiai pigmentuoto), susiformavęs po buvusio bėrimo. Odos pigmentacija gali atsirasti nėštumo metu ar vartojant kontraceptikus. Ši nepageidaujama odos reakcija sėkmingai koreguojama mediestetinėmis procedūromis arba tiesiog užmaskuojama dekoratyvinės kosmetikos priemonėmis;
- Bendras organizmo nusilpimas, dėl nuolatinių vaistinių preparatų vartojimo, virškinimo sutrikimų, hemofilijos ar kitos nepageidaujamos organizmo reakcijos. Žmogus atrodo ligotas, pakitusi jo odos spalva, bendras vangumas, sveikatos nusiskundimai.
Psichosocialinė adaptacija:
- Sveikata, aktyvumas: žmonės sergantys astma, epilepsija, diabetu, artritu, virškinamojo trakto susirgimais besiskundžiantys asmenys – akne rizikos grupė. Taip pat vangūs, silpnai aktyvus, dažnai sergantys asmenys;
- Darbas: sunkiai sekasi prisitaikyti darbo aplinkoje, įsidarbinti, efektyviai dirbti tiesiogiai bendraujant su bendradarbiais, klientais;
- Emocijos: uždaras, mažai bendraujantis, piktas, retas laimės pojūtis, polinkis į depresiją.
- Asmeniniai santykiai: sunkiai mezga pažintis, turi mažai artimųjų, pažįstamų, žmogus jaučiasi labai pažeidžiamas ir nepasitikintis savimi.
Dėl šių žmogui svarbių socializacijos elementų svarbus psichologo vaidmuo. Rekomenduojama pačiam pacientu išmokti dirbti su savimi, nugalėti savo baimes, mat liga „mėgsta išvešėti“ esant depresiniam periodui.
GYDYMO GALIMYBĖS
Medikamentinės
- antibiotikai – geriamieji ir vietiniai
- benzoilperoksidas
- tetraciklinas
- doksiciklinas
- minociklinas
- eritromicinas
- trimetroprimas
- klindamicinas
- retinoidai – vietinis gydymas
- tretioinas
- retin-A
- izotretinoinas – sunkių uždegiminių akne formų gydymui – antiandrogeninio poveikio, kontraceptikų sudėtinė dalis
- kontracetinės tabletės
antiandrogenai
- skydliaukės veiklą optimizuojantys preparatai;
- antinksčių veiklos reguliavimas (hormonas kortizolis, skatina odos riebalo gamybą);
- kiaušidžių veiklą reguliuojantys preparatai.
kortikosteroidai
- prednizolonas
- deksametazonas
- benzoilperoksidas – veikia p.acne bakterijas, taip pat antiseptikas ir oksidatorius
- azelaino rūštis – adaplene Differin (gelis), vietinis gydymas
Homeopatija
Terapinės/ kosmetologinės
- gydymas rūgštimis-cheminis odos šveitimas
- Salicilo rūgštis (mediestetinė terapija) – keratolitinis reagentas, skatina odos ląstelių atsinaujinimą
- glikolinė rūgštis
- TCA
- gydymas siera
- gydymas injekcinės metodikos
- klasikinė mezoterapija
- biorevitalizacija – neuždegiminės formos, post acne reabilitacija
- užpildai – post acne randų korekcija
- gydymas lazeriu
- fotodinaminė šviesos terapija
- LED fototerapija
- odos dermabrazija – odos šlifavimas
- ultagarsinė terapija – ultragarsinis veido valymas (neuždegiminė forma, inkštirų, komedonų šalinimui – acne comedonica)
- kūno limfodrenažas
- BIO-DETOX vonelės
- odos valymo procedūros
- antikomedoninės odos priežiūros procedūros
vitaminų ir mikroelementų vartojimas
- vit B
- vit C ir jo palmitatas
Kosmetinės ir namų priežiūra
- Kasdieninės higieninės ir profilaktinės odos priežiūros procedūros (pieneliai, geliai, prausikliai, tonikai)
- Gamtos gėrybių terapija (vaistažolių ir etetiniai aliejai)
- arbatmedžio aliejus – prieš uždegiminės
- alavijo ekstraktas– prieš uždegiminės
- medetkų nuovirai– prieš uždegiminės
- ramunėlių ekstraktas– prieš uždegiminės
- kalendrų ekstaktas– prieš uždegiminės
- kmynų eterinis aliejus – dezinfekuojančios
- eukalipto – dezinfekuojančios
- rozmarino – dezinfekuojančios
- propolis– dezinfekuojančios
- Prešuždegiminės antikomedoninės premonės (kremai, serumai, fluidai):
- alantoinas – drėkina, ramina gerina gyjimą
- izopropilo akloholis – tonerių sudedamoji dalis – sausina, nuriebalina, valo odą.
AKNE PROFILAKTIKA
Įvairus maistas – daugybė šviežių vaisių, daržovių bei rupių miltų produktų, harmoningas gyvenimo būdas, nuolatinis judėjimas ir kokybiškas poilsis, taip pat nuolatinė ir saiki odos priežiūra. Saulė, jeigu jos spinduliais naudojamasi saikingai, teigiamai veikia odą ir naikina nešvarumus.
Parengė: Grožio Pajėgos .LT